/ / Integrirani rad u srednjoj skupini: plan za održavanje

Integrirani rad u srednjoj skupini: plan vođenja

Tko među nama u dalekoj prošlosti nije pohađao djecuu vrtu? I nije iznenađujuće, zbog toga što je dijete prilagođeno društvu, komunikacija s vršnjacima i odraslima uvelike ovisi njegova buduća uspješna prilagodba u školskom kolektivu. Stoga, kako bi postali uspješni, druželjubivi, logični razmišljanja i mogli samostalno pronaći rješenja u bilo kojoj teškoj situaciji, jednostavno je važno da dijete dođe u vrtić. Djeca od 4-5 godina obično se nazivaju predškolska djeca. U toj dobi, roditelji ih vode u srednju skupinu DOW-a. Zadatak nastavnika tijekom ovog razdoblja je da se maksimiziraju sposobnosti djece, obogate prethodno prikupljene spoznaje i pripremaju ih za školski život. Da biste to učinili, u vrtićima se provode razredi, nazvanih integrirani. O onome što predstavljaju i kakvu ulogu igraju u intelektualnom razvoju djece, učimo iz ovog članka.

Što je integrirana lekcija?

Jednostavnim riječima možemo to rećiintegrirana zanimanja (u srednjoj skupini uključena) nisu ništa više nego skup tehnika koje se koriste za određivanje suštine teme koju učenici proučavaju, kako bi oblikovali holističku sliku fenomena ili procesa koji se analizira. Takva je aktivnost tematska i uključuje nekoliko različitih aktivnosti. Zahvaljujući tome, proces učenja ne gubi djecu, već ih, naprotiv, izaziva povećani interes za učenjem i želju za učenjem novih i nepoznatih. Osim toga, integrirana klasa u srednjoj skupini je kratka, a djeca imaju dovoljno vremena za igru ​​i hodanje na svježem zraku.

Što trebam uzeti u obzir prilikom planiranja integrirane lekcije?

Podučavanje predškolaca je složen proces,zahtijevaju od nastavnika ne samo relevantno znanje, već i gorljivost, strpljenje i velike napore. Važno je napomenuti činjenicu da prilikom planiranja svake integrirane zanimanja u srednjoj skupini potrebno je uzeti u obzir sljedeće točke:

  1. Materijal treba biti isporučen u komprimiranom obliku, kompaktan i proziran.
  2. Svaka lekcija treba razmotriti do najmanjih pojedinosti i odgovarati nastavnom planu i programu.
  3. U svim stadijima lekcije, materijal integrabilnih predmeta koji se podučavaju djeci treba biti međusobno povezan i međusobno ovisan.
  4. Obrazovni materijal treba biti predstavljen u obliku razumljivoj djeci.
  5. Integrirani aktivnost u podacima sredini skupine bio kratak, ali stisnut u smislu vremenskim okvirima.
  6. Razredi bi se trebali provoditi sustavno, uz ponavljanje prethodno preuzetog materijala.

integrirana zanimanja u srednjoj skupini

Potreba za integriranim treninzima

Potreba za integriranim razredima u PRI je zbog brojnih razloga, od kojih su najvažniji:

  1. Svijet oko nas je poznat po djeci u svojoj golemoj raznolikosti.
  2. Integrirani rad u srednjoj skupini pridonosi razvoju intelektualnog potencijala svakog djeteta pojedinačno, uzrokujući mu da zanima učenje i spoznaje.
  3. To je znanstveno dokazano da je sustavnointegrirane klase pozitivno utječu na razvoj komunikativnih sposobnosti učenika. Djeca uče ispravno izraziti svoje misli, jasno i jasno objasniti svoje stajalište.
  4. Integrirane nastave provode se unestandardni i zanimljivi obrazac, tako da djeca ne prekovremeni rad, dobro raspoloženi, sretni su ići u kontakt i održavati dijalog.
  5. Integracija u obrazovanje objašnjava potreba suvremenog svijeta za visoko kvalificirane stručnjake čija priprema treba početi u ranoj dobi, odnosno iz vrtića.
  6. S obzirom na činjenicu da integrirane nastave uključuju više predmeta odjednom, djeca imaju više vremena za igre, komunikaciju i kreativnu aktivnost.
  7. Djeca su samodovoljna, izražavaju se, stječu vjeru u vlastite snage i sposobnosti.

 integrirani rad u srednjoj grupi

Primjer plana predavanja o temi "Zima"

Prije provođenja cjelovite lekcije u srednjoj grupi na "Zima", nastavnik izrađuje detaljan plan. U kondenziranom obliku, može izgledati ovako:

1. Cilj je obogatiti poznavanje djece o godišnjim dobima i prirodnim fenomenima koji su karakteristični za njih.

2. Zadatak je konsolidirati dječje znanje o promjenama koje se događaju u prirodi zimi.

3. Planirani izlazi:

  • djeca znaju što se zimi pojavljuju prirodni fenomeni;
  • nepogrešivo odrediti zimu prema svojim glavnim obilježjima;
  • može bez pomoći nacrtati sliku na temu "Zima".

4. Metode: priča, dijalog, vizualna pomagala, analiza, eksperimentiranje.

5. Priprema za lekciju: šetnja s djecom, tijekom kojih se njihova pozornost usmjerava na način na koji njiše, kako se nalazi na tlu, drveću, kućama; učitelj nudi djeci da zasljepljuju snjegovića, igraju snježne loptice i grade figure snijega i leda.

6. Tečaj:

I) Uvodni dio - učiteljica oblači kao zimsko odijelo, ulazi u grupu i pozdravlja djecu.

II) Glavno tijelo:

- uz pomoć raznih zagonetki odgojitelj otkriva da su djeca svjesna zime;

- pomoću vizualne pomoći, učitelj nadopunjuje odgovore djece;

- predloženo je da se nove informacije praktično fiksiraju (provodi se zanimljiv eksperiment);

- atletska stanka;

- provođenje didaktičke igre u kojoj djeca trebaju otkriti znakove proučavanog doba godine;

- Djeca su pozvana nacrtati sliku na temu "Zima".

III) Rezultat integrirane sesije: učiteljica zahvaljuje djeci za njihov interes, postavlja sugestivna pitanja i pohvale za točne odgovore.

integrirana lekcija u srednjoj skupini na temu zime

Primjer sesije (integrirano) na temu "Proljeće"

Integralna lekcija u srednjoj grupi na "Proljeće" može se planirati na sljedeći način:

  1. Postavka cilja je nastavak upoznavanja predškolskog odgoja s promjenama koje se događaju u prirodi u rano proljeće.
  2. Zadaci - učvrstiti znanje o djeci o proljeću.
  3. Koristi se tehnike: razgovor, čitanje literature o relevantnoj temi, promatranje, analiza, usporedba, pjevanje, crtanje.
  4. Pripremni rad: hodati na otvorenom, tijekom kojeg učitelj traži od djece da obratite pozornost na promjene koje su se dogodile u prirodi na kraju zime (snijeg je rastopio, potoci na cestama, trava i prvi cvjetovi se pojavljuju, itd.).
  5. Outline:
  • Zagonetke na temu "Proljeće".
  • Čitanje pjesme o proljeću, nakon čega učitelj postavlja pitanja djeci.
  • Držeći didaktičku igru ​​u kojoj djeca trebaju uključivati ​​maštu i pokazati kako trava raste, cvjetovi cvjetaju, sunce sjaje više, dan raste i noć se smanjuje;
  • Fizička stanka, igra prsta.
  • Nositi igru ​​"Pogodi kubu": učiteljica poziva životinju, a zadatak djece je ispravno nazvati svog mladunčeta.
  • Učenje pjesme o proljeće.

integrirana lekcija u srednjoj skupini na temu proljeća

Primjer plana sažetka lekcije na temu "Jesen"

Integralna lekcija u srednjoj grupi na temu "Jesen" može se izvršiti pridržavajući se sljedećeg plana:

  1. Cilj je učvrstiti znanje djece predškolske dobi o padu i prirodnim pojavama koje se događaju u ovoj sezoni.
  2. Zadaci: podučavati dijete pažljivo se bavi prirodom, kako bi učvrstili znanje djeteta o padu.
  3. Metode korištene: dijalog, mala kazališna predstava koja uključuje djecu, čitanje pjesama i nagađanje zagonetki, vizualni materijal u obliku dijaprojekcije.
  4. Priprema za lekciju: organizacija izleta u šumu.
  5. Outline:
  • Pedagog oblači u odijelu proljeća, pozdravlja djecu i pita ih pogoditi neke zagonetke na temu jeseni.
  • Učiteljica s izrazom čita 1-2 pjesme o padu, nakon čega postavlja pitanja djeci.
  • Integrirati zanimanje u srednjoj grupiTema "Jesen" bila je fascinantna, a učiteljica nudi učenicima sudjelovanje u maloj kazališnoj izvedbi. Da bi to učinio, on im daje maske različitih životinja i pomaže im da nauče kratki tekst iz 1-2 rečenice.
  • Učiteljica traži od djece da odlaze na računalo i pokazuju im slide show o jesen i raznim jesenskim fenomenima.

integrirana lekcija u srednjoj skupini na temu jeseni

Primjer Planu lekcije za matematiku

Moguće je provesti integriranu lekciju u srednjoj skupini na matematici pod nazivom "Matematička lokomotiva". Nije teško planirati takvu lekciju. Na primjer:

  1. Cilj je podučiti dijete da točno odredi geometrijske figure, kao i razlikovati između jutra i dana, večeri od noći.
  2. Zadatak je konsolidirati djetetovo znanje geometrijskih figura.
  3. Metode: dijalog, priča, promatranje, usporedba, vizualni materijal.
  4. Priprema za lekciju: nastavnik uzima za predstojeće sjednice postavio geometrijskih oblika svijetle boje, stavlja na stol olovke, četke, gvaš, sketchbooks, radne bilježnice, zid ljepilo plakat, koji prikazuje dio dana.
  5. Outline:
  • Tutor ulazi u sobu, pozdravlja djecu i poziva ih da putuju na lokomotivu. U ovom fascinantnom izletu učitelj mora biti dirigent, a dečki - putnici.
  • Predškolska djeca trebaju odrediti svoja mjesta u automobilima u skladu s predlošcima (od 1 do 5).
  • Nakon što djeca odvedu svoja mjesta u "automobile", tutor svečano najavljuje da vlak napušta.
  • Držeći se međusobnim leđima, djeca se kretati po sobi sve dok učitelj ne prijavi prestanak.
  • Prva stanica zove se "kuglice". Učiteljica pokazuje učenicima prvu jednu kuglu, a zatim i nekoliko. Lopte moraju biti različite boje i veličine. Djeca su pozvana da navedu koju boju, oblik i broj svojeg broja.
  • Druga stanica naziva se "dio dana". Učiteljica pita učenike da dođu na plakat „doba dana” pažljivo ispitati ga i izvući na to kratku priču. Nakon što su djeca će se nositi s ovim zadatkom, nastavnik ih poziva da otvore svoje radne knjige i da ih uvuče u večernju šetnju sa svojim roditeljima.
  • Treća se zastava naziva "Geometrijska"brojke ". Učiteljica s djecom dolazi na stol, na kojem se nalaze različite geometrijske figure. Djeca se suočavaju sa zadatkom odabira prave, koju će učitelj imenovati. Zatim slijedi rad u bilježnicama. Predškolska djeca trebaju izvući sve geometrijske oblike koje su naučili i ukrašavati ih.
  • Četvrta postaja naziva se "Omiljena grupa". Učiteljica najavljuje da je put završio i pohvalio djecu zbog njihovog dobrog ponašanja i njihovog interesa.

integrirana grupa matematike

Primjer FGT nastavnog plana

Integrirana lekcija u FGT grupi na temu "Zabavna šetnja" može se provesti prema sljedećem planu:

  1. Cilj je upoznati djecu s sigurnosnim pravilima koja se moraju promatrati na ulici.
  2. Zadatak je da djeci razvije vještine sigurnog i kulturnog ponašanja na ulici.
  3. Koristi se metode: igračke, semafori, trake za bijele papir (pješački prijelaz).
  4. Priprema za lekciju: izleti u gradu, pregledavanje fotografija i tematskih ilustracija, dijalog, čitanje edukativnih priča.
  5. Outline:
  • Učitelj dolazi u grupu i pozdravlja djecu.
  • Učitelj poziva djecu da razgovaraju ida kažem kako je svaki od njih danas došao u vrtić. U isto vrijeme, kako bi se pojednostavio zadatak za djecu, nastavnik ih traži od vodećih pitanja i pokazuje različite ilustracije.
  • Zatim nastavnik pokazuje predškolsku djecu.semafora i objašnjava značenje svake boje. Nakon toga, djeca su pozvana slušati fascinantnu priču kako bi bolje zapamtili primljene informacije.
  • Slijedi igru ​​"Ja sam pješak". Dno crta je da djeca gradi pravi mali grad na svojim radnim stolovima, u kojima postoje velike i male ulice, ceste, autoceste, pješaci i različite vrste prijevoza. Djeca moraju premještati pješačke figure oko "grada" bez kršenja osnovnih pravila sigurnosti.
  • Na kraju igre učitelj traži od učenika da nacrtaju semafor i obojaju, a zatim objasnite oznaku svake boje.
  • </ ul </ p>
Pročitajte više: