/ Pedagoško vijeće u školi i vrtiću: organizacija, priprema, provođenje, svrha, zadaci, oblici, razvoj

Pedagoško vijeće u školi i vrtiću: organizacija, priprema, provođenje, svrha, zadaci, oblici, razvoj

Odgojno vijeće predstavljakolektivno tijelo neovisnog menadžmenta zaposlenika obrazovnih institucija, koje djeluje neprekidno. Takav je savjet potreban kako bi se razmotrili i riješili važni problemi akademskog i izvannastavnog rada u OS-u. Djelovanje pedagoškog vijeća uređeno je Pravilnikom o učiteljskom vijeću.

Takva vijeća funkcioniraju u svimaobrazovne organizacije u kojima učitelji imaju više od tri osobe. Njegova glava je ravnateljica škole. Osim toga, Pedagoški vijeće se sastoji od učitelja, redovitih profesora, organizatorima izvannastavnih aktivnosti, liječnik, školski knjižničar i voditelj odbora roditelja. Prošireni također mogu sudjelovati i druge članove matičnih odbora, na primjer, iz različitih klasa, kao i predstavnici organizacija kolegama, voditeljima dječjih klubova.

pedagoško vijeće

Ciljevi Vijeća

Svrha pedagoškog vijeća ovisi o temi sastanka:

  • sastavljanje plana za aktivnosti školskog kolektiva;
  • definiranje načina, oblike promjene školskog obrazovanja;
  • upoznavanje s inovacijama u pedagogiji, uvođenje novih obrazovnih standarda od strane nastavnika obrazovne ustanove;
  • analiza rada pola godine i godine;
  • procjena stanja obrazovnog i odgojnog procesa;
  • moralno odgajanje školske dobi, razina kulture, poštivanje Povelje škole;
  • analiza učenja pojedinih akademskih disciplina.

Pedagoško vijeće u školi omogućuje vam uvodkolege sa iskustvom ne samo učitelja OS-a, već i nastavnika drugih lica, škola, gimnazija. U takvim se prilikama nastavnici mogu prilagoditi vještinama, analizirati postignute rezultate i postaviti nove ciljeve za svoje aktivnosti.

Zadaće Vijeća

Glavni zadaci pedagoškog vijeća su ujediniti napore cijelog tima da povećaju motivaciju učenja, kao i uvođenje naprednog pedagoškog iskustva u rad određene škole.

Vrste aktivnosti pedsoveta

Prema Pravilniku o OS-u, to su tipovi funkcioniranja vijeća:

  • tematski (znanstveni, obrazovni, psihološki);
  • proizvodnja i poslovanje;
  • izbor programa, kurikuluma, metoda, oblici obrazovnog i obrazovnog procesa, kao i razvoj načina rješavanja zadataka;
  • stvaranje uvjeta za poboljšanje vještina učitelja, širenje njihovog naprednog pedagoškog iskustva, rad na otkrivanju kreativnih potencijala nastavnika OU;
  • proučavanje pitanja koja se odnose na izvanškolsko obrazovanje: organizacija klubova, klubova, studija;
  • pedagoško vijeće na prijemu maturanata na ispite, na prevođenje, na odlazak na prekvalifikaciju, na prikupljanje ili poticanje;
  • razvoj preporuka o korištenju eksperimentalnih aktivnosti;

Pedagoško vijeće u školi ima pravo odrediti smjer interakcije škole s drugim javnim i državnim institucijama i organizacijama.

aktivnost pedagoškog vijeća

Funkcije školskog odbora

S obzirom na aktivnosti vijeća,tvrde da istodobno obavlja nekoliko različitih funkcija. Pedagoško vijeće je multifunkcionalno tijelo. Rješava rukovodne, obrazovne, metodičke, društvene i pedagoške probleme koji postoje u OS-u. Ovisno o specifičnoj situaciji, jedan od zadataka postavlja kao prioritet voditelj škole ili njegovi zamjenici kada započne priprema za pedagoško vijeće.

Upravljačke funkcije imaju vrste: dijagnostičke, savjetodavne, stručne, zakonodavne, kontrolne, prognostičke.

Zakonodavni se sastoji u kolektivnim odlukamakoji se poduzimaju tijekom otvorenog glasovanja, obvezni su za svakog zaposlenika škole. Na primjer, to mogu biti odluke koje se odnose na korištenje određenih kurikuluma i metodologija, postupak potvrđivanja osoblja obrazovnih ustanova i provođenje kontrole kvalitete odgoja i obrazovanja.

Savjetodavne funkcije uključuju kolektivnu raspravu o određenim informacijama o odgojno-obrazovnom procesu, traženju preporuka za promjenu trenutne situacije.

Generalizacijske i dijagnostičke funkcije uključuju takve oblike pedagoškog vijeća, tijekom kojih se provode eksperimentalni radovi, psihološki, medicinski pregledi.

Funkcije predviđanja planova uključuju odabir plana razvoja škole, odabir kurikuluma, udžbenika, metodoloških planova.

Stručne upravljačke funkcije ne prihvaćajusamo držanje pedagoških vijeća, ali i priprema izvješća o radu škole, nastavnika, o poštivanju osoblja i studenata Povelje obrazovne ustanove.

Korektivne funkcije povezane su s uvođenjem izmjena i prilagodbi završnom planu rada škole, uzimajući u obzir promjene u zemlji i svijetu.

priprema za pedagoške savjete

Upute za djelovanje

Pedagoško vijeće u vrtiću ima istoaktivnosti kao u školama. Postoje razlike samo u metodološkom dijelu rada tog tijela samouprave. Postoji nekoliko smjera u metodičkoj funkciji vijeća: razvojno, analitičko, obrazovno, informativno, aktiviranje.

Organizacija informacija pedagoškog vijećaorijentacija uključuje pripremu informativnih poruka o situaciji u obrazovnom procesu, načine za poboljšanje. U okviru takvih sastanaka promovira se napredno pedagoško iskustvo, analiziraju se glavna dostignuća moderne pedagogije.

Generalizirajući i analitički smjer uključuje detaljnu analizu razine podučavanja pojedinih akademskih disciplina, izvješće o promjenama u kvaliteti znanja.

Pedagoško vijeće u vrtiću razvojnog prava podrazumijeva proučavanje iskustva inovativnih učitelja, odabir novih obrazovnih metoda.

Smjer poučavanja ped. savjeti podrazumijevaju povećanje pedagoških vještina. Radi toga, nastavnici i učitelji ne analiziraju samo razvoj pedagoških vijeća koju nude njihovi kolege, već i sami pokazuju svoje vještine, zanimljive metodološke nalaze i prenose znanje.

Smjer aktivacije je intenziviranje napora cijelog tima učitelja, svih metodoloških struktura koje se tiču ​​rada na metodološkim temama.

Svaki član tima odabire vlastitu temu za metodološke aktivnosti, radi na njemu 2-3 godine, zatim dijeli sa svojim kolegama rezultate njihovog rada.

razvoj pedagoških vijeća

Priprema za pedagoške savjete

Kako bi sastanak bio učinkovit,bogata informacijama, to je ozbiljna pripremna priprema. U svakom obrazovne institucije imaju metodološka udruge nastavnika, uključujući nastavnike u različitim smjerovima: humanitarnim, znanosti, rada. Svaka udruga odabrana 1-2 osoba u kreativnom timu koji priprema vijeće budućih nastavnika. Članovi kreativnog tima razvoju raspored sastanak, izaberite njihove teme, zvučnici definirati, riješiti sve organizacijske i metodološke probleme. Ako je potrebno, članovi kreativnog tima koji su uključeni u pripremu i ostali učitelji, drugi stručnjaci. Takva kolektivna aktivnost potiče unutarnju disciplinu, oblikuje odgovornost, organizaciju.

Društvene i pedagoške funkcije vijeća OU

Takve funkcije su komunikacija,udruživanje nastavnika s učenicima, roditeljima, drugim obrazovnim ustanovama. Osim toga, ovo tijelo samouprave koordinira i integrira rad s javnim organizacijama, obitelji i školom.

Sadržaj učiteljskog vijeća

Specifičnosti sadržaja odbora ovise o temi,moguće pokrivanje glavnih problema moderne pedagogije. Najčešće je problem obrazovnog ili obrazovnog procesa formuliran u specifičnu tezu (kratka misao). Za svaku je školu takva teza odabrana neovisno, za to djeluje kreativni tim.

U suvremenim pedagoškim vijećima prikazujemo sadržajnu tezu u obliku posebnih modula.

Znanja, vještine, vještine učenika

Ovaj blok rješava probleme vezane uzs standardima, programima, kontinuitetom, interdisciplinarnim vezama. Ovaj odjeljak također uključuje pitanja vezana uz metode i oblike kontrole ZUN, kao i dijagnostiku, mogućnosti za rad s učenicima koji zaostaju u razvitku.

Pedagoške pedagoške tehnologije

Razmatra pitanja koja se odnose naindividualizaciju i diferencijaciju obrazovanja, kao i razne tehnologije učenja i razvoja. Kao temu pedagoškog vijeća mogu se razmotriti i klasične tehnologije i alternativne mogućnosti obuke i obrazovanja za učenike.

lekcija

Takav blok pedagoških vijeća posvećen je suvremenim zahtjevima za lekciju, načinima unaprjeđenja kognitivne aktivnosti djece, alternativnim vrstama treninga.

trening

Tijekom pedagoškog vijeća razmatraju se ciljevi i suština obrazovanja u suvremenoj stvarnosti, uloga izvanškolskog rada i izvannastavnih aktivnosti, kao i socijalizacija učenika u OU.

oblici pedagoškog vijeća

Moduli za razmatranje

Suvremeni problemi pedagoških vijeća mogu se podijeliti na sljedeće module:

  • Modul A. ZUN učenici.
  • Modul B. Ispitivanje obrazovnih obrazovnih tehnologija.
  • Modul C. Lekcija, njegove sastavnice, značajke.
  • Modul D. Proces obrazovanja, njegova specifičnost, svrha.
  • Modul E. Aktivnost učitelja klase.
  • Modul E. Pitanja vezana uz razvoj obrazovne ustanove.
  • Modul G. Učenik.
  • Modul N. Učitelj.
  • Modul J. Socium, obitelj u procesu učenja.

Prva tri modula karakteriziraju obrazovanjeproces, D i E su povezani s obrazovanjem, G, H, J povezani su s predmetima i temama. Odgojno-obrazovni proces uključuje povezivanje svih modula, prepoznavanje najsloženijih i njihovo raspravljanje tijekom metodoloških vijeća. Taj proces kontrolira administracija, metodička školska služba, a pedagoško vijeće bavi se rješavanjem i rješavanjem svih novih problema. Umjetnost upravljanja OS očituje se u prevenciji različitih problema i sukoba, tražeći načine kako ih eliminirati u početnoj fazi.

Tema koja se postavlja pred nastavnike analizira se i uključuje u dnevni red vijeća.

Kako napraviti učiteljsko vijeće učinkovito

Za početak se ističe jasan smjer.(predmet) pedagoškog vijeća. Zatim se odabire teorija, najbolje iskustvo učitelja, psihologa, o pitanju. Zatim, psiholog, socijalni učitelj, učitelji klase, nastavnici provode istraživanje, dijagnostiku i identificiraju stanje u OS-u na ovom području. Prema rezultatima ankete odabrana je metodička podrška, odabrani su zvučnici.

organizacija pedagoškog vijeća

Vrste nastavničkih vijeća

Ovisno o načinu provođenja, savjetimogu biti tradicionalni i nekonvencionalni. Klasična učiteljska vijeća mogu se prezentirati u obliku izvješća, rada problemskih skupina, radionica, izvješća s daljnjom raspravom. Netradicionalni trenutak provodi se izvan obrazovnih aktivnosti, u obliku kreativnih izvještaja, aukcija, natjecanja, poslovnih igara, obrazovnog savjetovanja, prezentacija.

Među nedostacima tradicionalnih pedagoškihVijeća ističu minimalnu aktivnost samih učitelja. Kako bi se riješio sličan problem, moguće je organizirati nekoliko kreativnih skupina učitelja. U prvoj fazi, tema je podijeljena u nekoliko zasebnih podstavaka, od kojih se svaki nudi zasebnoj skupini nastavnika. Osmišljen je opći plan pedagoškog vijeća, zabilježeni su problemi koji će se raspravljati tijekom rada.

U drugoj fazi svaka kreativna grupanudi se pojedinačni zadatak. Problemske skupine zajedno s upravom obrazovne ustanove razmišljaju o dodatnim aktivnostima: desetljećima, seminarima, metodickim danima, posjeti lekcijama. U istoj fazi se proučava OS dokumentacija, priprema se priopćenje o planiranom nastavničkom vijeću, izrađuje nacrt odluke, preporuke se razmatraju.

U trećoj fazi održava se pedsovet. Njeno trajanje ne prelazi 2,5 sata. Odabiru predsjedatelj i tajnik, čuvaju se zapisnici sa sastanka. Predsjednica objašnjava pravila pedagoškog vijeća, glasuje na dnevnom redu, vodi glasovanje. Nacrt odluke pedagoškog vijeća pripremljen je unaprijed, a nakon završetka sastanka glasuje se. U tijeku otvorene rasprave predložena verzija nacrta izmijenjena je, razjašnjena, dopunjena i tek nakon toga glasuju za konačnu verziju odluke.

zadaće pedagoškog vijeća

zaključak

Tradicionalni pedsovetov postupno napuštaobrazovne ustanove, jer uključuju samo površnu studiju postavljenih problema. Takvi susreti više se podsjećaju na neka brifinga sa apstraktnim izvješćima koja ne povezuju teoriju i praksu. Takvi sastanci imaju malo performanse, nastavnici ne mogu pokazati svoje kreativne sposobnosti tijekom takvih događaja.

Pedagoška vijeća koja se izvode u nekonvencionalnom obliku,omogućuju vam stvaranje ovih kreativnih radionica. Nastavnici međusobno pokazuju svoje inovativne razvojne rezultate i izvorne rezultate, prepoznaju najbolje tehnike tijekom zajedničkog spora.

Pročitajte više: